برگزاری مراسم رونمایی ازصندوق نخبگان علمی موسسه امام علی (ع) – جایزه علمی امام علی (ع) مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان گیلان همزمان با فرخنده زاد روز میلاد با سعادت امام علی (ع)  طی مراسم با شکوهی در سالن اجتماعات بانک صادرات استان گیلان از صندوق نخبگان علمی امام علی (ع) تحت عنوان جایزه امام علی (ع) رونمایی شد. این جایزه با ابتکار بنیاد نخبگان استان گیلان و با مشارکت موسسه خیریه امام علی (ع)  و با اهداف زیر تشکیل گردید:

1- فرهنگ‌سازی به منظور مشارکت خیرین استان در حوزه‌های علم و فناوری،

2- کمک به ایجاد زیرساخت‌های تحقیقاتی و رفاهی لازم برای پیشرفت نخبگان علمی و استعدادهای برتر،

3- شناسایی و حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر دانش‌آموزی، دانشجویی و مخترعان کم‌برخوردار با استفاده از ظرفیت خیرین،

4- اعطای وام‌های بدون بهره و مقرری و بورس تحصیلی به دانش‌آموزان و دانشجویان مستعد کم‌برخوردار،

5- کمک به تامین تجهیزات و لوازم تحقیقاتی و فناوری مورد نیاز پژوهشگران و محققان کم‌برخوردار،

6-  اعطای جایزه علمی امام علی (ع) به نخبگان و استعدادهای برتر کم‌برخوردار

در این مراسم با شکوه که جمعی از اصحاب علم و فرهنگ، خیرین، مسئولان استانی، استعدادهای برتر دانشجویی، دانش‌آموزی و مخترعان حضور داشتند، آقای دکتر اصفهانی رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان طی سخنانی با تشکر از میهمانان گرانقدر حاضر در همایش و قدردانی از آیت‌الله جوادی گیلانی رئیس هیئت امنای موسسه خیریه امام علی (ع) بابت مساعدت در راه‌اندازی  جایزه علمی امام علی (ع)، به اهمیت حمایت از علم و عالم در فرهنگ اسلام پرداخت. ایشان فرمودند:

قبل از هر چیز از خدای متعال شاکرم که در چنین جمعی توفیق عرض ارادت به مناسبت میلاد با سعادت امام علی (ع) دارم. همان امامی که حکایت شده است که در اطراف مسجد شجره بالغ بر صد حلقه چاه حفر کردند و در گرماگرم اتمام حفر چاه و به آب رسیدن آن، قبل از اینکه چهره از خاک و دست و پا از گل بشویند، کاغذ و قلم خواسته و در همان محل آب چاه را وقف امور خیریه و عام‌المنفعه می‌کردند. باعث افتخار و خوشحالی است که در چنین روز مبارکی که مقارن با زادروز آن امام همام است، برای رونمایی از صندوق نخبگان علمی امام علی (ع) با عنوان جایزه امام علی (ع) پذیرای جمع حاضر باشیم.

امروزه و به تناسب مقتضیات زمان و جامعه، وقف در مفاهیم متفاوتی چون "وقف سایبری" یا "وقف وقت" شکل گرفته است که طی آن افراد و بویژه جوانانی که به نرم‌افزارها و تولید محتواهای الکترونیکی مسلط هستند، مطالب مفیدی که به رفع نیازهای علمی، آموزشی و فرهنگی مخاطبان کمک می‌کنند،  تولید و به صورت رایگان در اختیار سایرین قرار می‌دهند، از مصادیق این نوع وقف هستند. بنابراین نیاز زمانه می‌تواند مسیر وقف را تغییر دهد، اما آنچه که مسلم است، به لحاظ تاکید دین مبین اسلام، از گذشته‌های دور این باور وجود داشته که علم و عالم جایگاهی مقدس داشته و "وقف علمی" ریشه دیرینه در فرهنگ و سنت ما دارد. ایرانیان همواره طالب علم و حامی دانش بودند و پرورش نوابغی چون ابن سینا، سعدی و غزالی در دارالعلم‌ها و نظامیه‌ها و ربع رشیدی، با منابع وقفی آن زمانه تحقق یافته است.

نظام مقدس جمهوری اسلامی برای نخبه تعریف خاصی در نظر گرفته و اهمیت خاصی برای نخبگان قائل است که این موضوع در یکی از بندهای برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور که اخیراً در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، به صراحت مورد تاکید قرار گرفته، به گونه‌ای که تمام دستگاه­های اجرایی مکلف به تهیه برنامه‌های خود در حمایت و تکریم نخبگان شده و بنیاد ملی نخبگان نیز وظیفه نظارت و ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی در این خصوص را دارد. بعلاوه نشست صمیمی هر ساله مقام معظم رهبری (ره) با نخبگان و تاکید موکد ایشان بر حمایت از نخبگان، نشانه اهتمام نظام به شناسایی و حمایت از نیروی انسانی نخبه کشور است.

تشکیل صندوق خیریه علمی امام علی (ع) اقدامی برای فرهنگ سازی به منظور مشارکت خیرین استان در زمینه علم و فناوری محسوب می‌شود. بنیاد نخبگان استان گیلان اعتقاد دارد که در استان نخبه پرور گیلان تعداد زیادی از مستعدین در قشرهای مختلف دانش‌آموزی، دانشجویی و مخترعان هستند که بنیاد به لحاظ کمبود منابع، قادر به پوشش کافی و وافی آنها نیست و بیم آن می‌رود که تعدادی از استعدادهای برتر در مرحله شناسایی و یا توانمندسازی، هدر رفته و کشور از نعمت وجود این نیروهای بالقوه محروم شود. سابقه مشارکت خیرین پرهمت استان در امور علمی از یک سو و وجود نیروهای انسانی مستعد در استان از سوی دیگر، انگیزه‌ای برای تشکیل یک صندوق به منظور حمایت از مستعدین برتر استان بود که با همکاری صمیمانه یک موسسه خیریه پرسابقه، خوشنام و اعضای موسس برجسته، با نام موسسه خیریه امام علی (ع) امروز قالب تحقق گرفته است. امید است که با راه اندازی این صندوق، که به میمنت امروز با نام "جایزه علمی امام علی (ع)" رونمایی خواهد شد، مستعدین بیشتری تحت حمایت‌های مادی و معنوی قرار بگیرند و خود در آینده بعنوان ذخایر معنوی این صندوق، منشاء خدمت‌رسانی به نسل‌های جوان بعدی شوند.

در این مراسم همچنین حضرت آیت الله جوادی گیلانی استاد محترم حوزه و رئیس هیات امنای موسسه خیریه امام علی (ع)، در خصوص اهمیت علم و عالم از دیدگاه اسلام و ائمه معصومین، خاصه حضرت علی (ع)، مطالبی بیان کرده و در ادامه به ذکر سابقه تشکیل موسسه خیریه امام علی (ع) که از سال 1372 در شهر رشت فعالیت‌های خیرخواهانه خود را شروع نموده است، پرداختند.

لازم به ذکر است که در ابتدای مراسم آقای مهندس یوسفی مدیر کل سابق استاندارد استان گیلان و عضو هیات مدیره صندوق خیریه امام علی (ع) به  میهمانان خوشامد گفته و سپس آقای مهندس زادفلاح مدیر عامل محترم صندوق، گزارشی از فعالیت‌های گذشته و جاری صندوق را ارائه کردند.

در پایان مراسم از نقش جایزه امام علی (ع) رونمایی و به امضای ریاست محترم بنیاد نخبگان استان گیلان و اعضای محترم هیات مدیره و مدیر عامل موسسه خیریه امام علی (ع) رسید. حضرت آیت الله جوادی گیلانی در هنگام برگزاری بخش رونمایی، مبلغ پانصد میلیون ریال و تعدادی از مدعوین مبالغ قابل توجهی  به صندوق نخبگان علمی امام علی (ع) اهدا کردند.