طرح دوست علمی "نانوتکنولوژی" برگزار شد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

بنیاد نخبگان استان گیلان با همکاری آموزش و پرورش استان گیلان، سازمان بسیج علمی وپژوهشی استان گیلان و اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان، به منظور شناسایی و توانمند سازی استعدادهای تحصیلی دانش ­­آموزان و در راستای توسعه آموزش ­های خاص برون مدرسه­ ای ذیل سند راهبردی کشور در امور نخبگان و ارتقای سطح علمی و فرهنگی دانش آموزان، دومین"طرح دوست علمی" در سال جاری را در بین دانش‌ آموزان پسر دوره دوم متوسطه در رشته "نانوتکنولوژی" در روزهای 14 و  15 شهریور 1396 در دبیرستان میرزاکوچک خان شهر رشت برگزار نمود.


در ابتدای مراسم افتتاحیه که با حضور رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان، رئیس اداره آموزش و پرورش ناحیه 1 رشت، رئیس اداره استعدادهای درخشان آموزش و پرورش استان گیلان، مدیر گروه نخبگان بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان و تعدادی از والدین دانش‌ آموزان برگزار شد، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط یکی از دانش آموزان و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی، معاون آموزشی دبیرستان میرزاکوچک رشت ضمن خوشامدگویی به شرکت‌ کنندگان و میهمانان، از ابتکار بنیاد نخبگان استان گیلان در اجرای طرح دوست علمی نانوتکنولوژی در این واحد آموزشی تقدیر و تشکر نمود.


سپس آقای دکتر اصفهانی رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان طی سخنان مبسوطی با اشاره به سند راهبردی کشور در امور نخبگان و سفارش به دانش ‌آموزان جهت رجوع به این سند، به تشریح اهداف اجرای طرح دوست علمی و دستاوردهای مورد انتظار آن پرداختند و از همکاری مسئولان محترم اداره کل آموزش و پرورش استان و دبیرستان میرزاکوچک رشت و همچنین دانش‌ آموزان شرکت کننده، تشکر و قدردانی کردند. ایشان با تاکید به ارزش بالای دو مفهوم "دوست" و "علم"، ترکیب این دو ارزش در برنامه "دوست علمی" را دارای اثر افزایشی و دوستی بر مبنای علم را مبنای پیشرفت استعدادها برشمرد.


ایشان با معرفی مربیان دوره و ذکر سوابق علمی آنان که از استعدادهای برتر تحت پوشش بنیاد نخبگان بودند، از دانش ­آموزان شرکت کننده خواستند جهت بهره‌ برداری از فرصت فراهم شده در این برنامه اهتمام بخرج دهند و در ادامه از مشاوره و راهنمایی ­های مربیان ارزشمند دوره در پیشرفت تحصیلی خود استفاده نمایند. ایشان از دانش ‌آموزان شرکت کننده خواستند ارتباط خود با اساتید و مستعدان برتر حاضر در طرح که دوستان علمی آنان محسوب می‌ شوند، حتی پس از پایان دوره، حفظ کنند تا زمینه اثرگذاری آنان در جامعه بیشتر امکان پذیر شود. آقای دکتر اصفهانی با بیان اینکه نظام مقدس جمهوری اسلامی برای بستر سازی رشد و شکوفایی نیروهای انسانی بویژه استعدادهای برتر و دانش‌ آموزان، اهتمام خاص دارد، تاکید کردند که افراد صاحب استعداد برتر به شکرانه موهبتی که از سوی خداوند متعال به آنها اعطا شده و به شکرانه توانمند شدنی که کشور برای ایشان فراهم کرده، بیش از آنکه مطالبه‌گر نظام باشد، باید اثرگذاری و نقش آفرینی خلاقانه در جامعه را مسئولیت اصلی و اول خودشان قلمداد کنند.


فرم نظر سنجی در رابطه با کیفیت برگزاری طرح و ارائه نظرات در رابطه با موضوع طرح دوست علمی توسط بنیاد نخبگان استان گیلان در بین شرکت کنندگان توزیع و متعاقباً نتایج آن جمعبندی شد. در مجموع نظرات شرکت کنندگان حاکی از رضایتمندی از مطالب مطرح شده و تقاضا برای تکرار چنین طرح‌هایی در آینده بود.

اضافه می‌نماید که به‌منظور تقدیر از 9 نفر از برگزیدگان آزمون سراسری سال 1396 که حائز رتبه‌ های برتر شده بودند و با هدف الگو سازی آنان برای سایر دانش ‌آموزان، در مراسم افتتاحیه برنامه دوست علمی نانوتکنولوژی (14 شهریور) که تعدادی از والدین دانش ‌آموزان نیز حضور داشتند، به آنان لوح تقدیر و جایزه نقدی اهدا شد.

گزارش تصویری