به همت بنیاد نخبگان استان گیلان اولین دوره مدرسه خلاقیت و ایده پردازی در رشت برگزار شد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

بنیاد نخبگان استان گیلان با هدف توسعه فرهنگ تفکر، تحقیق، خلاقیت، نوآوری و بهره‌گیری از روش‌های نوین یادگیری در بین دانش آموزان استان گیلان و فراهم ساختن زمینه تفکر منطقی و منسجم برای تحلیل و بررسی موضوعات و ایده پردازی با مشارکت اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان و همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان، اولین دوره "مدرسه خلاقیت و ایده پردازی" را برای دانش آموزان پسر مدارس شاهد شهرستان رشت برگزار نمود. مرحله اول این برنامه در روزهای چهارشنبه 28 و پنج شنبه 29 آذر در سالن اجتماعات بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان تشکیل گردید.

در مراسم افتتاحیه که با حضور آقای دکتر اصفهانی رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان، آقای مهندس پاکاری مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان و معاونان ایشان، آقای اکبری معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان، آقای سرعتی مدیر امور شاهد و ایثارگران آموزش و پرورش استان، آقای فرجپور رئیس اداره بنیاد شهید شهرستان رشت، جمعی از دانشجویان و دانش‌آموزان استعداد برتر استان گیلان، دانش آموزان و اولیای آنان شرکت داشتند، پس ازتلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود ملی، آقای دکتر اصفهانی ضمن خیر مقدم به مهمانان و دانش‌آموزان شرکت کننده در مراسم، به ذکر حدیثی از پیامبر اکرم در خصوص علم پرداختند: "هر کس دانش بجوید مانند کسی است که روز خود را به روزه و شبش را به عبادت بگذراند. آموزش یک باب علم بهتر است از کوه ابوقبیس طلا که در راه خدا انفاق کنند. فرشتگان بال‌های خود را برای جویندگان دانش بگسترانند و برایشان آمرزش بطلبند".

آقای دکتر اصفهانی افزودند:  با توجه به هفته پژوهش و در پیش بودن هفته وحدت حوزه و دانشگاه که پیام‌آور علم و دانش در این ایام است، از بنیاد شهید استان و مدیر کل محترم که اهتمام ویژه‌ای برای اجرایی شدن این برنامه که اولین برنامه در سطح استان محسوب می‌شود، داشته و مقدمات و لوازم برگزاری برنامه را فراهم ساختند، تشکر می‌کنم. آقای دکتر اصفهانی خطاب به دانش‌آموزان و اولیای ایشان اظهار داشتند، حضور مسئولین در این برنامه نشان دهنده اهمیت نیروی انسانی جوان کشور برای نظام و اهتمام مسئولین نظام به شناسایی و توانمندسازی نیروی انسانی کشور است. امید است که با برگزاری این دوره‌ها استعدادهای برتر و شاخصی که بطور بالقوه وجود دارند، شناسایی شده و ضمن توانمند سازی با قرار گرفتن در مسیر نخبگی، به نخبگان آینده کشور تبدیل شوند. ایشان هدف بنیاد نخبگان در کمک به برگزاری این دوره‌ها را  شناسایی استعدادهای برتر استان دانست و افزود: شناسایی افرادی که دارای استعدادهای خاص خدادادی هستند و هدایت آنان به مسیر نخبگی، باعث امیدواری به شکل‌گیری نخبگان آینده است. هیچکس نخبه به دنیا نمی‌آید بلکه نخبه در طول زمان ساخته می‌شود. دانش‌آموزان مواد اولیه و جوهره نخبگی را به طور بالقوه به همراه دارند و وظیفه بنیاد نخبگان این است که کمک شود این استعدادها پیدا شده و بالنده و توانمند شوند تا در آینده نخبگانی از جمع حاضر بوجود بیایند. شناسایی استعدادهای برتر، همانند استخراج نفت یا کشف معدن، مستلزم کند و کاو و جستجو است و طبیعتا برای کشف و شناسایی نیروی انسانی مستعد نیز باید کند و کاو و جستجو صورت بگیرد، رویدادی اتفاق بیفتد تا بهترین‌ها شناسایی شوند. بعضی از این رویدادها در کشور شناخته شده هستند، مثل کنکور، المپیادها، مسابقات کشوری و جشنواره‌ها که در این رویدادها، بهترین‌ها شناخته شده و آن رویدادها بنای سرمایه‌گذاری روی استعدادهای برتر برگزیده می‌شوند. برخی دیگر از رویدادها در مقیاس کوچک‌تر بوجود آورده می‌شوند تا برترین‌ها شناخته شوند. رویداد حاضر (مدرسه خلاقیت) که توسط یک تیم مجرب برگزار می‌شود، یکی از همین رویدادهاست. در این دوره آموزش‌هایی به شرکت کنندگان ارائه می‌شود که هم دانش‌آموزان پی به استعدادهایشان ببرند و هم با مشارکت سایر نهادهای توانمندساز به شکوفایی و بالندگی آن استعداها اقدام شود. امید است دانش آموزان شرکت کننده با صبر وحوصله و انگیزه بالا بهره لازم را از این رویداد ببرند.

آقای دکتر اصفهانی با اعلام آمادگی برای برگزاری مجدد این دوره‌ها اظهار داشتند: بنیاد نخبگان استان گیلان این آمادگی را دارد که این رویدادها را با همکاری سایر دستگاه‌های علاقمند با عنوان مدارس فصلی خلاقیت اجرا کند. ایشان سپس به معرفی مدرسان دوره از شرکت همیاران رشد کارآفرینی که از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک علم وفناوری هستند، پرداخته و از آنان تشکر نمودند.

ایشان در خاتمه خطاب به دانش‌آموزان شرکت کننده افزودند: نخبگی یک امر توقع آفرین نیست، بلکه باید باعث ایجاد یک تعهد و یک مسئولیت پذیری اجتماعی باشد، همانطور که شهدای بزرگوار که امروز به برکت آنان در این محل جمع شده‌ایم، آنچنان ایثار کردند که عزیزترین گوهر وجودشان را بدون توقع ایثار کردند، انتظار است که استعدادهای برتر امروز نیز دارای همان روحیه مسئولیت پذیری و تعهد  باشند، نه حس توقع. در زندگی موثر بودن خیلی شایسته‌تر و برتر از موفق بودن است، اگر موثر باشید حتما موفق هم خواهید شد.

پس از سخنرانی رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان طی سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و تقدیر و تشکر از بنیاد نخبگان استان گیلان و دانش آموزان شرکت کننده اظهار داشتند: با توجه به اهمیتی که بنیاد شهید به موضوع ارتقای علم و دانش و خلاقیت فرزندان شاهد و ایثارگر دارد، علاقمند شدیم تا در این دوره پیشقدم شویم. ایشان با توجه به پیشنهاد بنیاد نخبگان استان گیلان در جلسه دو ماه قبل مبنی بر آمادگی برای برگزاری مدرسه خلاقیت و ایده پردازی با مشارکت بنیاد شهید و اعلام آمادگی بنیاد شهید، سرمایه گذاری در این برنامه‌ها را در آینده فرزندان این کشور بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: با توجه به شروع دوره در هفته پژوهش، علم و تحقیقات و خلاقیت از شاخص‌های پیشرفت و توسعه در هر کشور است و در جامعه ما همواره نخبگان و استعدادهای برتر و سرآمدان محل رجوع سایر افراد هستند و الگویی هستند برای دیگران، در نتیجه انتظار افراد جامعه از آنان بیشتر است، خصوصا اگر این نخبگان و سرآمدان منتصب به شهدا و ایثارگران باشند، این انتظارات از آنان بیشتر خواهد بود. در این مراسم همچنین معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان گیلان سخنانی در خصوص اهمیت برگزاری مدرسه خلاقیت بیان داشت.

در مرحله اول این کارگاه دو روزه، تعداد 55 نفر از دانش آموزان پسر پایه هشتم و نهم مدارس شاهد شهرستان رشت شرکت داشتند که با شرکت در کارگاه‌های آموزشی و مهارتی، تکنیک هایی از قبیل:  ایده پردازی و خلاقیت، آزمون خودشناسی دیسک، خلاقیت هنری و... را فراگرفته و در انتها به اجرای برنامه نجات تخم مرغ پرداختند.