برگزاری کارگاه آموزشی ترویج مقررات و آیین نامه ‌های بنیاد ملی نخبگان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

با همت بنیاد نخبگان استان گیلان کارگاه آموزشی ترویج مقررات و آیین نامه ‌های بنیاد ملی نخبگان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان برگزار شد.

دکتر اصفهانی رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان:

راه ‌اندازی مرکز نوآوری و فناوری در دانشگاه می‌ تواند به شکوفایی خلاقیت ‌های شهرستان لاهیجان و شرق گیلان کمک کند.


بنیاد نخبگان استان گیلان با هدف معرفی سیاست ‌ها، مقررات و آیین نامه‌ های بنیاد ملی نخبگان شامل جایزه‌ های تحصیلی دانشجویان صاحب استعداد برتر، آیین نامه‌ شناسایی و پشتیبانی از دانش آموختگان برتر دانشگاهی، شناسایی و پشتیبانی از اختراع‌های برگزیده، شناسایی و پشتیبانی از اعضای هیئت علمی برگزیده و انواع جایزه ‌های حمایتی و تشریح سیاست ‌های جاری بنیاد ملی، دومین کارگاه آموزشی ترویج مقررات و آیین نامه‌های بنیاد ملی نخبگان را در روز دوشنبه هفتم اسفند سال جاری با حضور اعضای هیئت رئیسه دانشگاه، روسا و معاونین پژوهشی دانشکده ‌ها مرکز رشد، مرکز خلاقیت و جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان برگزار نمود.

در ابتدای این کارگاه پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود ملی، آقای دکتر بیدریغ رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان ضمن خوشامدگویی به رئیس و کارشناسان بنیاد نخبگان استان گیلان و تقدیر از ایشان جهت قبول دعوت برای برگزاری این نشست، اظهار امیدواری کرد تا اعضای محترم هیات علمی و دانشجویان این واحد با حمایت‌ها و هدایت‌های بنیاد نخبگان استان گیلان بتوانند توانمندی‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان را که از واحدهای متقدم و بزرگ دانشگاهی در کشور محسوب می‌شود، در مسیر شکوفایی علمی و اجرایی سازی علوم برای ثروت ‌زایی بکار گیرند.

پس از آن کلیپ بنیاد ملی نخبگان پخش شده و سپس آقای دکتر اصفهانی رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان طی سخنانی ضمن تبریک انتصاب آقای دکتر بیدریغ به سمت ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان و ذکر توانمندیهای علمی و مدیریتی ایشان، برای دعوت از بنیاد و فراهم کردن فرصت دیدار با اعضای محترم هیات علمی و دانشجویان این دانشگاه برای برگزاری این کارگاه و تشریح وظایف بنیاد ملی نخبگان، تشکر کردند.

آقای دکتر اصفهانی با اشاره به سند راهبردی کشور در امور نخبگان و تعریف مستند نخبه و فعالیت‌های نخبگانی، استان گیلان و شهرستان لاهیجان را از اقطاب نخبه‌خیز کشور دانست و اظهار داشت: نخبه شناسی، نخبه پروری، نخبه گزینی و نخبه گماری چکیده واژگانی وظایف بنیاد ملی نخبگان بوده و بنیادهای استانی در راستای همین اهداف موظف به برگزاری رویدادهای مختلف و یا حضور در سایر رویدادهایی هستند که امکان وصول به این اهداف فراهم شود. تشریح جزئیات وظایف بنیاد در محل‌هایی که امکان تحقق این اهداف وجود دارد، از جمله دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی استان با در نظر گرفتن همین اهداف طراحی و برنامه ‌ریزی می‌شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان با مرور اجمالی بر مقررات و آیین نامه‌های جایزه‌های تحصیلی دانشجویان صاحب استعداد برتر، آیین نامه‌ شناسایی و پشتیبانی از دانش آموختگان برتر دانشگاهی، شناسایی و پشتیبانی از اختراع‌های برگزیده، شناسایی و پشتیبانی از اعضای هیئت علمی برگزیده و سایر جایزه‌ های حمایتی بنیاد، به سابقه برگزاری مشترک جشنواره رویش بنیاد با دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در سال گذشته پرداخت. ایشان با تشریح برنامه تکریم و الگوسازی از نخبگان و تاکید بر الگوسازی از نخبگان برای استعدادهای برتر نسل اخیر، در پیش بودن برگزاری مراسم تکریم و الگوسازی از دکتر علی درویش‌زاده، چهره ماندگار زمین شناسی گیلانی در سال آینده به صورت مشترک با دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان را تشریح کرده و برای برگزاری مراسم تکریم و الگوسازی از سایر نخبگان شهرستان لاهیجان با همکاری دانشگاه و سایر سازمان‌های شهرستانی اعلام آمادگی کرد.

آقای دکتر اصفهانی افزودند: بروز و شکوفایی خلاقیت‌های فردی و گروهی نیازمند ایجاد محیط مناسب و فراهم شدن اکوسیستم کارآفرینی است و نیاز به همکاری هم‌افزایانه همه سازمان‌ها و موسسات دارد. بنیاد نخبگان استان گیلان آمادگی دارد به منظور چرخش توانمندی و انتقال تجربیات و ایجاد انگیزه در بین دانشجویان، نخبگان و استعدادهای برتر، مستعدین برتر و مخترعین و صاحبان شرکت‌های دانش بنیان را جهت همکاری به دانشگاه معرفی نماید. از دانشگاه نیز انتظار می‌رود که با ایجاد و توسعه فضای فعالیت‌های خلاقانه در دانشگاه و همچنین و جلب حمایت از موسسات و سازمان‌های شهری، به ایجاد این اکوسیستم در شهرستان مستعدی چون لاهیجان کمک کنند. ایشان با اشاره به حضور آقای مهندس پرهیزکار از اعضای محترم شورای اسلامی شهر لاهیجان در جلسه که از همکاران محترم دانشگاهی نیز هستند، از ایشان و ریاست محترم دانشگاه درخواست کردند که برای راه‌اندازی مرکز نوآوری و فناوری در شهرستان لاهیجان که در برخی محصولات و صنایع دارای ظرفیت‌های منحصر به فردی است، اهتمام نمایند. این مرکز می‌تواند هدایت و توانمند سازی خلاقیت‌های نوآورانه استعدادهای برتر و مخترعان را جهت افزایش بهره‌وری و افزایش ارزش افزوده و ایجاد اشتغال در منطقه ساماندهی کند. ایشان ادامه دادند که دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان با توجه به ظرفیت‌های بالای انسانی و امکاناتی و با اثر گذاری چشمگیری که در منطقه دارد، می‌تواند محل مشترکی برای تشکیل هسته اصلی راه اندازی مرکز نوآوری و فناوری برای شرق گیلان باشد.

در ادامه کارشناس محترم اجتماعات نخبگانی بنیاد نخبگان استان گیلان به تشریح جزئیات آیین نامه‌های بنیاد پرداختند.

در پایان این کارگاه به پرسش‌های شرکت کنندگان توسط رئیس و کارشناس بنیاد نخبگان استان گیلان پاسخ داده شد.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان در سال 1367 در شهر لاهیجان راه اندازی گردید که هم اکنون دارای هفت دانشکده (فنی مهندسی، علوم ریاضی، علوم پایه، منابع طبیعی، کشاورزی، علوم انسانی و مجتمع علوم پزشکی) و یک مرکز رشد واحدهای فناور بوده و با حدود 9000 دانشجو در مقاطع کارشناسی (79 رشته)، کارشناسی ارشد (80 رشته) و دکتری (20 رشته) و 297 نفر عضو هیات علمی، از پرسابقه‌ترین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در گیلان می‌باشد.