برگزاری مراسم تقدیر از افتخار آفرینان گیلانی نوزدهمین جشنواره دانش آموزی خوارزمی توسط بنیاد نخبگان استان گیلان مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

با همت بنیاد نخبگان استان گیلان،  همزمان با نشست اجتماعات نخبگانی، از افتخار آفرینان گیلانی نوزدهمین جشنواره دانش آموزی خوارزمی تقدیر شد.

آقای دکتر اصفهانی رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان:

اساس نخبگی مبتنی بر سه وجه؛ دانش آموز، مربی و اولیا است که حاصل اتصال آنها، شناسایی استعدادهای برتر نخبه آفرین است.

بنیاد نخبگان استان گیلان با هدف بسط تفکر اهتمام به سرمایه‌های انسانی مستعد و تاکید بر اخلاق نخبگی و مسئولیت نخبگان و به منظور فراهم ساختن زمینه اثرگذاری نخبگان در جامعه، نشست اجتماع نخبگانی را روز دوشنبه 14 اسفند سال جاری با حضور مدیرکل و معاونان و مدیران آموزش و پرورش استان گیلان، رئیس شورای اسلامی شهر رشت، رئیس سازمان بسیج دانش آموزی استان گیلان و بنیاد شهید و امور ایثارگران استان و جمع کثیری از دانش آموزان و اولیای آنان برگزار نمود. این نشست با حضور 70 نفر از دانش آموزان استعداد برتر در دبیرستان استعدادهای درخشان میرزا کوچک خان ناحیه 1 رشت  برگزار شد.

در ابتدای این نشست پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود ملی، مدیر دبیرستان میرزا کوچک خان ناحیه 1 رشت، ضمن خوشامد گویی به میهمانان و مدعوین، گزارشی از افتخارات مرکز ارائه نمودند. سپس آقای نجیب رئیس آموزش و پرورش ناحیه 1 شهرستان رشت طی سخنان کوتاهی این نشست را حاصل همکاری صمیمانه آموزش و پرورش و بنیاد نخبگان استان گیلان دانست و از ابتکار ریاست بنیاد نخبگان استان گیلان تشکر نمود. آنگاه آقای مهدی حاجتی مدیر کل آموزش و پرورش استان گیلان طی سخنانی با گرامیداشت ایام مبارک پیش رو، روز مادر و هفته درختکاری، از بنیاد نخبگان استان گیلان به جهت اهتمام به کشف و توانمندسازی استعدادهای برتر و نخبگان و برگزاری اینگونه نشست‌ها جهت الگوسازی از آنان برای سایر دانش آموزان و اشاعه تفکر نخبگی، تقدیر نمود. ایشان بایادآوری برنامه ملی شهاب که با مساعدت بنیاد نخبگان استان گیلان در سطح مدارس استان در حال اجراست افزودند: بنیاد نخبگان همکاری بسیار خوبی با آموزش و پرورش استان گیلان خصوصا با مدارس استعدادهای برتر استان دارند و این همکاری می‌تواند در کشف و رشد و توانمند سازی استعدادهای برتر استان بسیار اثر گذار باشد. رئیس آموزش و پرورش استان گیلان دانش آموزان نخبه و استعدادهای برتر را سرمایه های استان و کشور دانستند و افزودند: ما باید تلاش کنیم تا بسترهای لازم را برای رشد و توانمند ساختن این سرمایه‌های آینده‌ساز فراهم نماییم.

 

پس از آن کلیپ بنیاد نخبگان استان گیلان پخش شد. آنگاه آقای دکتر اصفهانی در جایگاه قرار گرفته و در سخنانی ضمن تبریک ایام میلاد حضرت زهرا (س) و روز زن، هفته درختکاری و هفته احسان و نیکوکاری و حلول قریب الوقوع سال نو، تشکر از حضور دانش آموزان، والدین، اعضای انجمن اولیا و دانش آموزان و سایر میهمانان شرکت کننده، اظهار داشتند: بنیاد نخبگان استان گیلان وظیفه دارد تا همگام با سایر نهادها و سازمان‌های استانی به امر شناسایی، توانمندسازی تکریم، تجلیل و الگوسازی از نخبگان و استعدادهای برتر اهتمام نماید. ایشان مفهوم "اهتمام" را فراتر از "اهمیت" دانستند و اضافه نمودند: اهتمام مبتنی بر نهایت توجه در حد دغدغه و اقدام فعالانه است که از این نظر فراتر از اهمیت محسوب می‌شود: یکی از اهداف این نشست تاکید بر اهتمام مسئولان نظام از جمله مدیران محترم استانی است که در عین فشردگی برنامه‌های روزانه، بویژه در پایان سال، به موضوع سرمایه‌های انسانی و سرمایه‌های جدیدی که طی رویدادهای اخیر شناسایی شده‌اند، می‌باشد. آقای دکتر اصفهانی با اشاره به اینکه از افتخارات ما این است که  پیامبر ما (ص) می‌فرمایند: "دانش مانند گنجینه‌ای  است و کلید آن گنجینه سئوال است، خدای تعالی رحمت کند سوال کننده را زیرا با این کار چهار گروه اجر می‌برند: پرسش کننده، پاسخ دهنده، شنونده و دوستدار آنان". بنابراین امید است حتی کسانی که علم و عالم را دوست دارند (همانند شرکت کنندگان در مراسم امروز)، مشمول اجر خداوندی قرار گیرند.

بنیاد نخبگان استان گیلان یکی از سازمان‌هایی است که با همکاری سایر سازمان‌ها افتخار دارد که به تجلیل از افتخار آفرینانی که انشالله در آینده از نخبگان استان و کشور بشمار خواهند رفت، بپردازد. ایشان افزودند: استعدادهای برتر کسانی هستند که در مسیر نخبگی قرار دارند و امید می‌رود که با طی مسیر بالندگی به مقام نخبگی نایل شوند. این مسیر مبتنی بر بنیان سه وجهی دانش آموزان، معلمین و والدین بوده و نخبه بر این مدار همکاری خلق می‌شود. نخبگی پدیده‌ای است "شدنی" که در اثر تکامل استعداد برتر خلق می‌شود و در پی آن ایفای وظیفه خطیر اثرگذاری و تخلق به اخلاق نخبگی، نخبه را از دیگران متمایز می‌سازد.

رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشتند: یکی دیگر از وظایف بنیاد نخبگان، تقدیر از مستعدین برتر و تکریم و الگوسازی از نخبگان است و با توجه به اینکه کلیه برنامه‌های بنیاد دارای ماهیت فرهنگی هستند، در مراسم تکریم ضمن توجه به تجلیل از فرد یا افراد مورد تکریم، به موضوع "الگوسازی" تاکید خاص شده است. زیرا فرض بر این است که در این قبیل مراسم، ایده الگوبرداری از نخبگان برای اشاعه تفکر نخبگانی آنان در ذهن مخاطبان شکل بگیرد. بدیهی است که برای معلم و والدین، شنیدن خبر موفقیت دانش آموزان‌‌شان مایه مباهات است و شادمانه‌تر آنکه این اتفاق مکرر به وقوع بپیوندد. بنیاد نخبگان با برگزاری این مراسم ضمن تجلیل از دانش آموزان افتخار آفرین و اعطای جوایز و تسهیلات توانمندسازی به آنان، در نظر دارد تقویت اراده برای تلاش در بین سایر دانش آموزان مستعد را مورد تاکید قرار دهد.

آقای دکتر اصفهانی با بیان اینکه در نوزدهمین جشنواره خوارزمی در بخش دانش آموزی  از بین 30 طرح برگزیده در سطح کشور، چهار نفر از این عزیزان از استان گیلان و از این مدرسه بودند که این افتخار بزرگی است و به این عزیزان و والدین و مربیان ایشان تبریک عرض می‌نمایم. این عزیزان که امروز در این نشست مورد تقدیر قرار می‌گیرند از دارایی‌هایی هستند که کشف شده‌اند و همگی باید تلاش کنیم تا این دارایی‌ها به سرمایه تبدیل شده و به ثروت آفرینی منجر شوند.

رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان در پایان سخنان خود پیام تقدیر صادره از مقام عالی بنیاد ملی نخبگان جناب آقای دکتر ستاری را به چهار دانش آموز برگزیده نوزدهمین جشنواره خوارزمی (بخش دانش آموزی) قرائت نمودند. پس از آن با حضور رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان، مدیر کل آموزش و پرورش استان گیلان، رئیس شورای اسلامی شهر رشت، رئیس سازمان بسیج دانش آموزی، رئیس آموزش و پرورش ناحیه 1 شهرستان رشت، رئیس اداره استعدادهای درخشان آموزش و پرورش استان گیلان و مدیر مدرسه استعداهای درخشان میرزا کوچک خان،  لوح تقدیر بنیاد ملی نخبگان و جوایزی ارزنده از بنیاد نخبگان استان گیلان و نیز جوایزی از سوی اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان به چهار نفر دانش آموز برگزیده نوزدهمین جشنواره خوارزمی (بخش دانش آموزی) اعطا گردید.

اسامی برگزیدگان نوزدهمین جشنواره خوارزمی (بخش دانش آموزی):

آقایان سید جواد اسدپورو امین مکدر دائم دوست در بخش مکاترونیک (مقام دوم)

آقایان سید پارسا نشایی و پوریا عباسی شنبه بازاری در بخش کامپیوتر (مقام سوم)

همچنین آقای مهندس علوی رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اعلام تامین هزینه سفر رفت و برگشت این  چهار برگزیده به مشهد مقدس از آنان تقدیر نمودند.

در حاشیه مراسم، نشست اجتماعات نخبگانی که با شرکت 70 نفر از دانش آموزان مدرسه استعدادهای درخشان میرزا کوچک خان شهر رشت برگزار شد، آقای دکتر اصفهانی به پرسش‌های دانش آموزان و والدین آنان پاسخ داده و برنامه‌های بنیاد نخبگان را برای آنان تشریح نمودند.

پیش از شروع مراسم رئیس بنیاد نخبگان استان گیلان به همراه مدیر کل آموزش و پرورش استان گیلان و سایر میهمانان شرکت کننده به مناسبت هفته درختکاری، تعداد 22 نهال به یاد 22 شهید مدافع حرم استان گیلان در محوطه دبیرستان استعدادهای درخشان میرزا کوچک خان رشت غرس نمودند.